top of page

Senior SharePoint

Developer

Contribute to the maintenance and development of TCO IT Solutions. Tasks include:

  • Detailed design of UI and supporting components (SharePoint site collection and sites, SharePoint pages, custom web parts, Business Data Catalogue, workflow automation, etc.);

  • Contribute to specification and then assist building development and production environments, configuring for security, user groups, etc.;

  • Actual development and deployment of Customized SharePoint UI pages, Custom Web parts;

  • Develop workflow automations using InfoPath and hands on experience with SharePoint designer;

  • Quality assurance of front end development;

  • Specification, lead and management of unit, system and integration tests;

  • Contribute to documentation of the solutions;

  • Provide mentoring/hands on training of local employees;

  • Plan, design and implement migration to test and production platforms

  • Prepare and maintain technical and user documentation, procedures and processes

  • Sharing lessons learned and knowledge with peers;

  • Work with customers to identify and document their needs;

  • Translate customer needs to technical specifications and project execution plans;

  • Process flow drawing using UML diagrams;

  • Implement technical specifications;

  • Other tasks as arise.

Specific candidate skills.

SharePoint developer skills, any other programming languages and soft skills:

  • Experienced in development of User Interface and Usability design (UI/UX);

  • Ability to produce quality work in a timely fashion;

  • Proper prioritizing skills;

  • Experienced in work with end users, strong communications skills;

  • Demonstrated problem solving/analytical skills;

  • Attention to quality and schedules;

  • Organizing and Planning Skills;

  • English fluency – advanced speaking and writing skills;

  • Experience in following Agile/SCRUM/Rapid Application Development methodology, involvement into full SDLC stages;

  • Experience in developing custom web parts, SharePoint/Asp.Net/MVC web application using Visual Studio environment and .NET;

  • Proficient on SharePoint 2010/2013/2016 technologies;

  • Experience developing SharePoint pages and sites using ASP.Net/C#, SharePoint Designer 2010/2013 environment, CSS3, HTML5, JavaScript, JS libraries and jQuery, SQL, XML, JSON, XSLT, Web Services;

  • Customizing SharePoint 2010/2013/2016 sites using InfoPath;

  • Implementing and efficient use of SharePoint APIs in the different projects (REST, JSOM, Excel Services(EWA));

  • Working with average/high amount of data: Increasing thresholds/throttling options with accessing data via REST/OData APIs;

  • Experience with migration of applications from SharePoint 2010 / 2013 to SharePoint 2016;

  • Implementation of the BCS connections;

  • SQL/Oracle database Architecture, design understanding and PL/SQL knowledge;

  • Experience in scripting tools (PowerShell, VB).

Разработчик SharePoint

Разработка, поддержка и развитие ИТ-решений TШO. Задачи включают:

• Детальный дизайн пользовательского интерфейса и вспомогательных компонентов (SharePoint сайт коллекции и сайты, страницы SharePoint, пользовательские веб-части, каталог бизнес-данных, автоматизация рабочих процессов и т.д.);
• Разработка спецификаций и содействие в создании/настройке безопасности/групп пользователей и т.д. в среде разработки и производства (Development and Production);
• Фактическая разработка и развертывание пользовательских страниц, интерфейса и веб-частей SharePoint 2010/2013/2016;
• Автоматизация рабочих процессов с практическим опытом работы с SharePoint Designer и использованием InfoPath;
• Обеспечение качества разработки frontend;
• Спецификация, руководство и управление единичными, системными и интеграционными тестами;
• Качественное документирование решений;
• Обеспечить наставничество / обучение коллег, сотрудников;
• Планирование, проектирование и внедрение миграции на тестовые и производственные платформы
• Подготовка и поддержка технической и пользовательской документации, процедур и процессов;
• Обмен опытом и знаниями с коллегами;
• Работа с клиентами для выявления и документирования их потребностей;
• Перевод/конвертация требований клиентов на технические спецификации и планы выполнения проектов;
• Создание и отрисовка бизнес процессов с использованием UML диаграмм;
• Разработка и внедрение технических спецификаций;
• Выполнение других операционных задач.

Узкопрофильные навыки кандидата.

Навыки разработчика SharePoint, любые другие языки программирования и личностные навыки:

• Опыт разработки дизайна пользовательского интерфейса и практики использования (UI / UX);
• Способность своевременно и качественно выполнять работу;
• Грамотное приоретизирование задач;
• Опыт работы с конечными пользователями, сильные коммуникативные навыки;
• Подтвержденные навыки решения проблем / аналитические навыки;
• Соблюдение качества и графиков работы;
• Навыки организации и планирования;
• Свободное владение английским языком - продвинутые устные и письменные навыки;
• Опыт применения методологии Agile / SCRUM / Rapid Application Development, участие в каждой стадии/цикла SDLC;
• Опыт разработки кастомных веб-частей, веб-приложений SharePoint / Asp.Net / MVC с использованием среды Visual Studio и .NET;
• Знание технологий SharePoint 2010/2013/2016;
• Опыт разработки страниц и сайтов SharePoint с использованием среды ASP.Net/C#, SharePoint Designer 2010/2013, CSS3, HTML5, JavaScript, JS-библиотек и JQuery, SQL, XML, JSON, XSLT, веб-сервисов;
• Настройка сайтов SharePoint 2010/2013/2016 с использованием кастомных форм InfoPath;
• Внедрение и эффективное использование API-интерфейсов SharePoint в разных проектах/решений (REST, JSOM, Excel Services (EWA));
• Работа со средним / большим объемом данных: увеличение пороговых значений / параметров дросселирования с доступом к данным через API REST / OData;
• Опыт миграции приложений из SharePoint 2010/2013 в SharePoint 2016;
• Внедрение соединений BCS;
• Знание базы данных SQL / Oracle, понимание дизайна и знания PL / SQL;
• Опыт работы с инструментами скриптования (PowerShell, VB).

bottom of page